Аквариумы и аквариумное оборудование в интернет-магазине Арована

Статьи



Статьи > Конкурс статей - Аквариумистика 2009

CO2 для початківців - це легше ніж вам здається.

Журналист: AQUAFANAT Дата: 08.12.2009 Прочитано: 40422
Ви вже перейшли з простих недорогих рослин, що швидко ростуть, до чогось більш складного, почали розбиратися у добривах та світлі. І тут зіштовхнулися з проблемою занадто повільного росту. Ви чули, що існує така річ як подача CO2, але для вас це щось складне, далеке і дороге. Що ж робити?
На щастя, існує дуже простий метод перевірити, чи потрібно вам це, та й взагалі отримати чудовий досвід. Це - зробити так звану бражку. Думаю, ви вже чули про неї, навіть бачили картинки готових систем і читали деякі пояснення, але чогось лякалися що це для вас дуже складно.

Якщо все вищесказане правда, то ця стаття спеціально для вас. Я покажу вам, що зробити таку систему справа 10 хвилин та й нічого складного у ній немає. А матеріали для неї настільки примітивні, що ви скоріш за все знайдете їх у себе вдома.

А ще я вам покажу як таку систему можна покращити естетично та по зручності.

Швиденько згадаємо для чого нам CO2:
CO2 необхідний для процесу фотосинтезу рослин. Процес відбувається лише при наявності світла. Чим більше світла тим активніший процес. Процес фотосинтезу означає перетворення вуглекислого газу (CO2) на кисень (O2). Для чого це нам? Процес фотосинтезу потрібен рослинам для засвоєння поживних речовин з води та ґрунту. Тобто відривається атоми C створюючи зручні для засвоєння з’єднання, а атоми O виходять формуючи кисень O2. Чим краще це засвоєння тим швидше і краще розвиваються рослини. Таким чином заберемо середину та отримаємо: CO2 потрібен для пришвидшення процесів росту та нормалізації рослин.

Основні матеріали:
- Трубка силіконова внутрішнім діаметром 0.5 мм чи менше, довжиною до 2 метрів (продається у технічних магазинах та на ринку, можна взяти з медичної капельниці)
- Гілочка рябини діаметром у 2 рази товща за діаметр вашої трубки
- Декілька присосок з отворами для вашої трубки
- Цукор-пісок, вода, дріжджі (будь-які)
Для акваріумів у сумі менше 50 літрів:
- Пляшка пластикова 0.5-0.75Л
- Пляшка пластикова 0.05-0.1Л
Для акваріуму 50 і більше літрів:
- Пляшка пластикова 2Л
- Пляшка пластикова 0.5Л

Додаткові матеріали за бажанням:
- з’єднувальні металеві трубки
- металевий трійник
- силікон
- металевий краник
- фарба у балончику акрилова
- скоч

Основні інструменти:

- ножиці
- ніж

Інструменти за бажанням:
- дриль з свердлом на 1 мм тоншим за зовнішній діаметр ваших трубок

Процес
1. У кришці більшої пляшки ножицями, цвяхом чи дрилем робимо один отвір для вашої трубки. Якщо не хочете возитися з силіконом, отвір треба робити діаметром меншим на 1 мм за зовнішній діаметр трубок.


2. У кришці меншої пляшки зробіть такі ж 2 отвори. Якщо у вас пляшка занадто мала, можна зробити другий отвір у самій пляшці.

3. Відріжте шматок трубки такої довжини, щоб його вистачало від верхівки більшої пляшки до низу меншої і вставте у обидві кришки.

4. Шматок трубки, що залишився, вставте у другу дірку кришки меншої пляшки. Дуже рекомендую все ж таки обклеїти силіконом місця входу трубок, бо подавати газ ми будемо через гілку рябини – мінімальний тиск все ж таки буде. Силікон сохне декілька годин.


5. Від гілки рябини відріжте рівний шматок 2 см довжиною. Добре відчистіть від кори, аж до твердої серцевини. Якщо ви зробите все правильно, товщина буде майже у два рази меншою за початкову. Тепер зробіть зріз довжиною 1 см під кутом, як ми ріжемо ковбасу, щоб шматки були більшими.

6. Приміряйте ваш шматочок гілки до трубки. Він повинен дуже туго туди влазити аж до самого зрізу, тобто десь на 1см. Якщо ж він влазить всередину трубки занадто легко – візьміть інший товщий шматок. Дуже важливо, щоб між трубкою та деревом не просочувався газ, інакше бульбашки будуть іти великі та тільки звідти, та ще й з противним звуком. Це ми з вами зробили так званий реактор. Детальніше про нього тут: http://www.aquafanat.com.ua/pages-view-121.html

7. Закріпіть на присосках трубку з реактором поближче до дна, щоб бульбашки піднімаючись вверх потрапляли у течії фільтра і розносилися по всьому акваріуму.

8. У велику пляшку залийте:
Для випадку 2Л пляшки: 1200 мл води, 300 грам цукру та столову ложку без верху дріжджей.
Для випаду на 0.5Л пляшки: 300 мл води, 100 грам цукру та чайну ложку без верху дріжджей.
Можете перемішати. Порції є приблизними та визначаються методом проб та помилок.
9. У малу пляшку налийте на 3/4 звичайної води.
10. Закрийте кришками усі пляшки. Підготування закінчено.

Пояснення механізму:
1. Десь за 8-18 годин розпочнеться бродіння. В залежності від температури, якості дріжджей та тиску цей процес буде активно тривати 5-20 днів. Рівень у пляшці може зростати за рахунок піно-утворення.
2. Оскільки у більшу пляшку трубку вставлено під самим верхом, піна зможе дібратися до неї лише після того як буде витіснено увесь газ.
3. Газ іде до дна меншої пляшки наповненої водою. Це одразу й фільтр на випадок якщо піде піна (боятися цього не треба) і лічильник бульбашок. Оскільки у нашому випадку обмежувати кількість бульбашок не можливо, ця інформація нам потрібна лише для перевірки чи працює система.
4. Піднімаючись вверх у пляшці-фільтрі газ виходить через іншу трубку, отвір якої знаходиться під куполом пляшки.
5. Далі газ іде до акваріуму, де просочується через реактор розбиваючись на дрібненькі бульбашки. Процес просочення доволі повільний, починається десь за хвилину після того, як у трубках буде необхідний для тиск. Без тиску, наприклад при відключенні на ніч, вода з акваріуму потрапляє до трубок і так само поступово потім витісняється тиском після включення.

Поради:
- Для заливання нової порції суміші спочатку відкрутіть кришку з пляшки-фільтра, а потім з більшої пляшки з рідиною. У протилежному випадку від тиску вода с фільтра виллється у більшу пляшку, що не фатально але не потрібно.
- Якщо ви побачили що вода у фільтрі стала білою. Значить був піно вилив. Це не страшно, і частенько буває поки процес бродіння стабілізується. Значить фільтр зробив свою справу.
- Чим менше у вас простору у конструкції тим швидше зростатиме тиск. Тому фільтр ми наповнюємо на 3/4 водою. Так само діє і довжина трубок та їх внутрішній діаметр.
- Для вимкнення конструкції на ніч достатньо викрутити кришку з фільтра. Хоча за невеликої кількості риби робити це не обов’язково – така конструкція рідко призводить до перенасичення газом навіть акваріумів на 5 літрів. Як варіант можна відкрутити кришку фільтра щоб збити тиск а потім знову закрутити. Таким чином тиск відновиться лише через декілька годин, а увесь цей час бульбашки іти не будуть.
- Для прискорення процесу бродіння можете трохи підігріти воду, але не сильно. Це дуже сильно прискорить початок процесу бродіння.
- Для покращення процесу бродіння використовуйте живі (рідкі, м’які) дріжджі. Найгірше себе ведуть розчинні.
- Бродіння залежить від навколишньої температури. Чим буде тепліше – тим активнішими будуть процеси.
- При подачі CO2 вимикайте аерацію акваріуму.
- Не забувайте давати побільше добрив. Цей газ прискорює процеси обміну речовин у рослинах, але якщо їм буде ніде брати нові речовини, це рівнозначно тому як промивають людей клізмою.
- Якщо ваш реактор з рябини почав пускати занадто великі бульбашки, відкладіть його на місяць висихання у шафу замінивши на інший.

Покращення конструкції:
- Щоб конструкцію можна було легко складати та розбирати, у пляшки можна вставити зручні металеві з’єднувачі для трубок.

- Для подачі на декілька акваріумів достатньо звичайного трійника.

- Для естетичного задоволення пляшку можна пофарбувати, наприклад, у срібний колір. Перед цим наклейте стрічку скочу від верху до низу пляшки – це буде шкала рівня рідини. Можете зробити паперовий трафарет та намалювати золотою фарбою символ CO2. :)
- Для точного визначення кількості CO2 та створення більш точного реактора скористайтеся цією статтею http://amania.110mb.com/Chapters/Tech/co2-bell.html

Сподіваюся, що вам усе зрозуміло та тепер ми раз і на завжди закриємо питання бражки. Такий метод подачі не дуже зручний, у порівнянні з балонним. Але він є дуже бюджетним, що дає можливість експериментувати та аналізувати зміни. Удачі вам, здоров’я та росту вашим рослинам. Надихайтеся та робіть ще краще.
mrMad-Cat with love & respect.

Юрій Терещенко, спеціально до конкурсу "Аквариумистика 2009".
Спасибо! Благодаря Вам теперь у меня в акве СО2.
Den_is
Дата: 12.03.2012 Комментарий: 16
Добрый вечер.
Нужно ли мне оборудование, или реактор, если в банке показания
в пределах
рН от 6 до 8
КН от6 до 10
От прочитанной информации запутался.
СПАСИБО!
АНДРЕЙ9
Дата: 10.01.2012 Комментарий: 15
чи можна пускати co2 якшо рослини тыльки сьогодны посаджені???
тарас2011
Дата: 27.06.2011 Комментарий: 14
в мене рослини погано ростуть треба попробувати ше зробити CO2 Обовязково треба виключати аерацію води ??? ...
тарас2011
Дата: 27.06.2011 Комментарий: 13
опечаточка в статье:
Код
Трубка силіконова внутрішнім діаметром 0.5 мм чи менше

ибо с таким диаметром трубки бутылку просто разорвет :)
Неприятно когда такие ошибки встречаются в статьях с советами для начинающих - они же поверить могут в правильность указанных цифр!
venya
Дата: 10.04.2011 Комментарий: 12
володя, пузирьок з содою дешевше? Я не певен. Треба порахувати. Хоча може й справді на 5 грн дешевше :) Але ж по зручності сода не може розглядатися як робочий варіант - це просто іграшка. А брага - робочий інструмент акваріуміста.
І ви не правильно написали. Треба було так: "У мене не працює ця брага". А далі треба було описати як і що ви робили.
А перед цим бажано було прочитати 2-3 рази статтю і усі доповнення до неї а потім таке писати.
Бо зрозумійте як це виглядає зі сторони - десятки років тисячі акваріумістів користуються цією брагою і все номрально а тут приходите ви і ні з того ні з чого кричите що вона не працює.
І прошу, пишіть у тему обговорення а ну сюди: http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?showtopic=3217
mrMad-Cat
Дата: 03.06.2010 Комментарий: 11
не працює ця брага!!!!!!!!!!!!!!! це повна фігня люди дешевше пузирьок з содою і лимонною кислотою
володя
Дата: 03.06.2010 Комментарий: 10
zip4815162342, добро пожаловать в тему обсуждения.
http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?showtopic=3217
Там ваше предложение уже обсуждалось не раз. У него есть куча недостатков.
mrMad-Cat
Дата: 01.05.2010 Комментарий: 9
Просто и понятно! Спасибо!
aleksei31079
Дата: 28.04.2010 Комментарий: 8
А ЩЕ МОЖНА ЗРОБИТИ ПО ІНШОМУ:

1.В скляну бутилку засипаєм соду і лімону кіслоту(можна змішати з водою).

2.З бутилкі в нутирь аквариума засовуем трубку.

3.На кінець трубкі ставим роспиливатель в аквариум.

Усьо.
zip4815162342
Дата: 24.04.2010 Комментарий: 7
Корисно і дохідливо, а головне - стаття викликає бажання скористатись. Дякую. :)
Fishka
Дата: 22.01.2010 Комментарий: 6
Дякую. Дуже детальна стаття, і дуже багато цінної інформайії.
LAGUNA
Дата: 13.12.2009 Комментарий: 5
Обсуждение статьи на форуме: http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?showtopic=3217
mrMad-Cat
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 4
Надо обязательно попробовать! Спасибо!
cimonatick
Дата: 08.12.2009 Комментарий: 3
Рыбка, дякую. ЧЕснокажучи намагався зробити дуже просту інструкцію ддля початківців, але хотілося зупинитися на усіх моментах і вийшло дуже багато і не так вже й просто :(
mrMad-Cat
Дата: 08.12.2009 Комментарий: 2
Нормальна стаття. Детальна. дякую.
Рибка
Дата: 08.12.2009 Комментарий: 1
Вы не можете отправить комментарий анонимно, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.