Аквариумы и аквариумное оборудование в интернет-магазине Арована

Статьи



Статьи > Конкурс статей - Аквариумистика 2009

Рослини в акваріумі це простіше ніж без них.

Журналист: AQUAFANAT Дата: 08.12.2009 Прочитано: 53264
Більшість початківців у акваріумістиці чомусь вважають, що тримання рослин у акваріумі це набагато складніше ніж тримання риб. Хочу розвіяти цей міф.

Для початку, чому ж у всіх інструкціях по запуску акваріуму, як у статтях в Інтернеті так і в брошурках виробників акваріумної продукції, усе починається з посадки рослин!? І тільки через декілька тижнів, після відносної стабілізації можна поступово саджати риб. То може не все так страшно, як здається?

Існують сотні видів рослин, привезених з різних куточків нашої планети. Утримання деяких з них справді складне - можливо, вони не будуть нормально рости без СО2 та спеціальних добрив, правильної температури та параметрів води. Але є море зовсім невибагливих рослин, що ідеально підійдуть для початківців. Окрім легкого пристосування до складних умов вони, зазвичай, характеризуються ще й швидким ростом та копієчною ціною. Навіть у акваріум з великим рибами, як соми чи цихліди, які виривають і поїдають рослини, можна щось підібрати - http://www.aquafanat.com.ua/pages-view-174.html.

Які виникають проблеми з рослинами? Для початківця з простими рослинами їх треба лише стригти та прибирати зайве раз на 2 тижні чи на місяць, в залежності від швидкості росту. Непогано було б ще додавати трохи комплексних рідких добрив (як Ferropol) та додати освітлення (бо у стандартних акваріумах воно зазвичай заслабке). Все. Це максимум з того, що потрібно робити. Трохи пізніше можна ще спробувати подавати CO2 для покращення і пришвидшення засвоєння поживних речовин, але це вже зовсім інша історія.

Яка ж користь від акваріумних рослин?
Повітря. У процесі фотосинтезу під дією світла рослини споживають CO2 від риб та виділяють чистий кисень. Що це дає? Та хоча б те, що при правильному підборі кількості рослин до кількості риб вам не потрібно використовувати повітряні компресори. Менше шуму, менше розеток. Ну і головне - природніше. Хіба акваріуми заводять не для того, щоб отримати шматочок природи в себе вдома?!

Водорості. Рослини, що ростуть швидко, при правильному підборі освітлення та наявності добрив забирають у водоростей поживні речовини засвоюючи їх значно швидше. Не отримуючи необхідних речовин водорості будуть рости набагато повільніше.

Зменшення шкідливих речовин. Продукти життєдіяльності риб, креветок та равликів створюють надлишки шкідливих речовин, як, наприклад, нітрати, нітрити та фосфати. Рослини використовують їх для свого росту. Таким чином утворюється чудова замкнута система. При невеликій кількості риб така система буде настільки автономна, що ґрунт не треба буде сифонити взагалі, або робити це вкрай рідко. Але на цю функцію не треба повністю розраховувати, бо вона потребує глибших знань у підборі рослин та риб.

Багатофакторний індикатор. Як ніщо інше рослини у акваріумі є чудовим індикатором багатьох важливих процесів. Їх вигляд може багато чого розповісти про ситуацію у акваріумі. У кожної конкретної рослини це трохи відрізняється, але загалом можна сказати, що поганий ріст, пожовклість та загнивання можуть бути симптомами засмічення ґрунту, недостатності освітлення та поганих параметрів води. І навпаки, їх пишність, гарний ріст, яскравий насичений зелений колір та бульбашки повітря є показниками чудового стану навколишнього середовища.

Домівка для мешканців. Як не крути, але риби, опиняючись у заростях почувають себе безпечно та комфортно. Різноманітні креветки, мальки та корисні бактерії взагалі в захваті від рослин і вважають їх своєю домівкою. Крім того рослини є улюбленим місцем відкладання ікри багатьох акваріумних мешканців.

Додатковий корм. Багато видів риб полюбляють поїдати рослини. Креветки та равлики їдять зів’ялі рослини, отримуючи багато користі від цього, спонукаючи їх ріст та роблячи велику послугу господарю. Мікроорганізми, що живуть на рослинах є також чудовою добавкою до корму ваших улюбленців.

Легший догляд. З живими рослинами не треба буде тримати і регулярно мити штучні. Крім того, нова домівка для равликів дасть їм можливість збільшити свою популяцію. За рахунок цього ваше скло буде чистішим від водоростевого та іншого нальоту.

Простіші відпустки. При правильному балансі вам не треба буде піклуватися про годування риб і спокійно їхати відпочивати. По деяким даним акваріумні системи можуть існувати без втручання багато місяців. Звичайно, таких експериментів робити не треба, тим більше я не обіцяю, що ви легко зможете досягти такого симбіозу риб з рослинами. Але спокійно залишити своїх улюбленців на 1-2 тижні ви точно зможете. А приїхавши з відпустки ви будете здивовані повній чистоті вашого акваріуму. Головне перед відпусткою гарненько підстригти усе швидкоростуче, бо воно може сильно відрости та закрити світло.

Естетика та моральне задоволення. Ну, а це, можливо, – найголовніше. Рослини це чудовий фон, на якому ваші риби будуть виглядати яскравіше та здоровіше. І навіть більше, дивитися та слідкувати за акваріумними рослинами не менш цікаво ніж за рибами, а може й більше. Не дарма зараз все більше людей приділяють увагу перш за все рослинам, створюють травники без риби, або підбирають її трохи та спеціально під них. Це шматок живої природи, унікальної для наших місць – тропічної природи. Це місце для самовираження, розвитку своїх дизайнерських навиків та втілення у реальність самих нереальних бажань - http://www.aquafanat.com.ua/pages-view-67.html.

З яких рослин розпочати? Моя стаття була б не повною, якби я не вказав тих рослин, на які варто звернути увагу початківцю. Це, звичайно, тільки декілька основних видів, і не обов’язково обмежувати себе ними. Головне на ринку не кидатися на усі рослини підряд. Починайте з дешевших та міцніших на вигляд. Експериментуйте з вашими рибами. Ну і не забувайте перед покупкою пересвідчитися, що ця рослина приблизно підходить під ваші умови за описом.

Кладофора (Cladophora) – одна з найдешевших і найпростіших рослин, яка уявляє собою колонію зелених водоростей та має вигляд чудової зеленої кульки, 10-12 см у діаметрі. В акваріумі вона служить непоганим природним фільтром, бо може пропустити через себе значний об’єм води. Кладофора підійде практично для будь-якого акваріуму. Для кращого росту її треба час від часу перегортати. Але можна і розірвати кульку в плоский килимець, який гарно пасуватиме на дні будучи одночасно домівкою для креветок та невеликих риб. Росте доволі повільно, що в її випадку дуже добре для нас.

Елодея (Elodea) – звичайна й класична акваріумна тонка швидкоростючка, що росте до гори.


Роголистник (Ceratophyllum) – ялинко-подібна рослинка. Росте швидко. Величезна кількість маленьких листячків є чудовим захистом для усіх маленьких мешканців акваріуму.

Лімнобіум (Limnobium) – плаваюча рослина по типу листя озерних лілій малого розміру. Пускає довге коріння. Росте дуже швидко. Лімнобіум, а особливо його коріння обожнюють їсти рибки та креветки.


Річчія (Riccia) – чудова швидкоростуча плаваюча яскрава рослина. Набираючи з ростом вагу може опускатися на дно і вкривати цілі простори. Її можна приклеїти суперклеєм або прив’язати ліскою до коряги, чи до камінчика, створивши чудовий зелений острівок. Крім того її дуже полюбляють їсти акваріумні мешканці.


Ряска гігантська (Багатокорінник звичайний. Spirodela polyrrhiza), Ряска безкорінева (Wolffia arrhiza) чи будь яка інша ряска є теж чудовим доповненням до акваріуму. Її полюбляють усі мешканці, та й створює вона дуже красивий вигляд. Єдиним недоліком її, як і всіх плаваючих рослин, є те, що вона дуже швидко закриває собою водний покров не даючи світлу проходити у акваріум. Просто її треба частіше та агресивніше проріджувати, а особливо перед відпусткою, залишаючи лише декілька листиків на поверхні.


Мох яванський (Везикулярія Дуби, Vesicularia dubyana) – дуже красива рослина. Правда росте не дуже швидко і більш вибаглива до світла. Нею можна легко огорнути корягу чи щось інше.


Тож надихайтеся, і нехай кожен день у акваріумістиці приносить вам все більше задоволення.
mrMad-Cat with love & respect.


Юрій Терещенко, спеціально до конкурсу "Аквариумистика 2009".
а в мене в 130лытрах не ростуть шо робити??????? всы жовтыють
вова
Дата: 20.04.2010 Комментарий: 13
Катя_дНК_rock-band, Очень рад что помог, но не ожидал помочь так сильно :) Решились какие-то серьезные проблемы?
mrMad-Cat
Дата: 25.03.2010 Комментарий: 12
вы мне очень помогли )))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
спасибаааааааааааааааааааааааааааааааааааа
Катя_дНК_rock-band
Дата: 24.03.2010 Комментарий: 11
Гарна стаття.
Віка
Дата: 27.02.2010 Комментарий: 10
Богдан, якщо хочете отримати більше інформації - задавайте ваші питання на форумі. Коментарі так не читають.

Купувати всеодно щось пийдеться. :) Ну хіба що ви використовуватимете поживний грунт (який коштує теж багатенько).
А ціна не така вже й дорога якщо розібратися. Просто залежить від об'ємів акваріуму. Найдешевше і найлегше використовувати комплексні добрива типа того ж Ferropol. Але якщо він такий вже дорогий для вас то існують вітчизняні аналоги.
Ще можна використовувати звичайну магазинну землю як нижній слой грунту, щоправда такий метод має й свої недоліки (наприклад бруд у воді).

Тому як на мене найлегше просто купувати комплексні рідкі добрива і періодично додавати їх.
mrMad-Cat
Дата: 02.02.2010 Комментарий: 9
Скажіть будь ласка як підкормлювати рослини не купуючи дорогі магазинні підкормки
Богдан
Дата: 31.01.2010 Комментарий: 8
ИНФОРМАЦІЯ ДУЖЕ ЦІКАВА
АЛЯ
Дата: 18.01.2010 Комментарий: 7
Чесноговоря имхо лутшая из всех моих статей. Я ее цель вижу лутше всего. Правда оценили ее не так. :(
Надеюсь что многим аквариумистам (и не только новичкам, а всем у кого небыло растений) она поможет наконец-то преодолеть порог страха и всетаки завести растения.
mrMad-Cat
Дата: 21.12.2009 Комментарий: 6
Надеюсь новичкам она очень понравится.Спасибо.
Taurus
Дата: 21.12.2009 Комментарий: 5
Очень полезная информация для новичков
Маруська
Дата: 17.12.2009 Комментарий: 4
Спасибо огромное!!!
мама Бена
Дата: 15.12.2009 Комментарий: 3
Обсуждение статьи на форуме: http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?showtopic=3216
mrMad-Cat
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 2
Хорошая статья, спасибо!
cimonatick
Дата: 08.12.2009 Комментарий: 1
Вы не можете отправить комментарий анонимно, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.