Аквариумы и аквариумное оборудование в интернет-магазине Арована

Статьи



Статьи > Конкурс статей - Аквариумистика 2009

Інструментарій акваріуміста.

Журналист: AQUAFANAT Дата: 08.12.2009 Прочитано: 9006
Дуже багато слів сказано про воду, рослини та рибки, а от темі акваріумного приладдя присвячено дуже мало. Спробуємо виправити цю помилку. Пройдуся брутально по всьому, щоб навіть ті, хто ніби знає все, ще раз задумалися чи все у них так як треба.

Необхідне акваріумне приладдя:
Сифон. Сифон це обов’язкова річ для будь-якого акваріуміста. Сифонити ґрунт треба регулярно, щоб не накопичувалися шкідливі речовини. У магазинах їх представлено величезну кількість, і продавці відразу ж скажуть який сифон вам підійде. Вибір сифону залежить від фракції вашого ґрунту та детальності підводного рельєфу. Тобто, для акваріумів з великим ґрунтом та малою кількістю рослинного покрову й сифон треба великий. Важливо звернути увагу й на діаметр шлангу – чим він ширший, тим швидше виходитиме вода з акваріуму, а чим швидше вона буде виходити, тим менше часу ми матимемо для сифонки. Тому зручними є сифони з регуляторами, але вони дорожчі. Можна обійтися і без регулятора просто згинаючи шланг.

Окрім цього необхідно знати, що більшість сифонів обладнано односторонніми клапанами, що запобігають потраплянню рідини з брудом назад до акваріуму. Шланги до сифонів мають зручну стандартну довжину близько 1,5-2 метрів, але якщо вона вам не підходить, можна приєднати інший силіконовий шланг будь якої довжини (продаються у будівельних магазинах).

Якщо ринкові сифони за якихось причин вам не підходять, можна легко зробити їх самому, особливо для все більше популярних наноакваріумів, де потрібні маленькі зручні сифони, які на ринку майже не представлені.

Використання сифону доволі просте: треба добитися того, щоб вода у трубках перебралася за найвищу точку й потекла донизу в заготовлену посудину. Це найлегше зробити трохи втягнувши у себе необхідну кількість повітря з трубки після чого швидко направивши шланг у посудину. Сифонити треба таким напором, щоб камінчики кружляли у середині сифону не підіймаючись близько до трубки та не забиваючи сам сифон. У такому випадку увесь бруд, який є легшим за камінчики, буде підійматися вище і всмоктуватися у трубку.

Травникові акваріуми (травники) зазвичай не сифонять у зв’язку зі складністю цього процесу та ризику пошкодити щось. Але навіть травник може засмічуватися, особливо якщо є ще якісь мешканці окрім рослин. Тут треба вже щось вигадувати по типу використання якоїсь губки як фільтру, щоб не пошкодити рослини.

Мочалки, шкребки та ганчірки. У кожного акваріуму мають бути власні та індивідуальні мочалки та ганчірки, причому кожна для своїх цілей.

Одна ганчірка потрібна для протирання скла ззовні, її не можна тримати разом з іншими бо для протирання часто застосовується хімія для скла.

Також потрібна зручна мочалка для протирання скла зсередини акваріуму. Для цього можуть підійти нові двох-матеріальні губки для миття посуду, добре вимиті перед цим.

Якщо вас турбує краса акваріуму, обов’язково треба мати у своєму інструментарії й такі мочалки, що можна використовувати не залазячи кожного разу до акваріуму рукою. Продаються доволі зручні мочалки на паличках. Якщо вони зроблені з металу, треба бути обережним, щоб не подряпати ними скло.

Варто звернути увагу і на магнітні шкребки – дуже зручну річ для випадків, коли не хочеться зайвий раз лізти до акваріуму руками. Вибираючи магнітний шкребок, зверніть увагу на товщину скла, для якої її призначено. Якщо магніт розраховано на 4 мм, то при 5 мм цей девайс вже буде відпадати. Магнітні шкребки можна використовувати з різноманітними насадками, наприклад з простими ганчірками, для покращення їхньої ефективності. Використовуючи магнітного шкребка, не забувайте, що усі ваші рухи ззовні повністю повторюються всередині, з тою ж швидкістю та силою. Необережне поводження може призвести до, наприклад, розбиття термометру, пошкодженню рослини чи риби. Окрім того, усередині акваріуму шкребок формує доволі потужні хвилі та вихрі води, що не дуже до вподоби його мешканцям.

Окрім цього, дуже зручним одноразовим інструментом виступають вушні палички, якими можна прочищати фільтр та різноманітні штучні об’єкти.

Леза. Леза потрібні для того, щоб відчищати білі нальоти кальцію від скла. Можна використовувати зручні леза на паличках від різних фірм. Єдиний їх недолік – ціна. Набагато дешевше та навіть ефективніше використовувати звичайні леза, але, у такому випадку, треба бути обережним, щоб не порізатися.

Палички, лопатки та щітки для трубок. Палички та лопатки потрібні для поправляння рослин, ґрунту, та інших об’єктів усередині без, знову ж таки, зайвого засування туди руки. Хоча руками робити усе легше, до цих інструментів теж можна звикнути і, навіть привчитися саджати рослини, що вирвалися. Мінімально треба мати одну тупоносу лопатку (для поправляння ґрунту та посадки рослин) та одну гостру паличку для більш делікатних робіт. Довжина таких речей повинна бути, приблизно, рівною глибині акваріуму, інакше втрачається у них сенс. Зробити такі палички та лопатки можна з підручних матеріалів. Наприклад, для наноакваріумів дуже зручно використовувати універсальні загострені з одної сторони дерев’яні палички схожі на зубочистки, але набагато довші, вони продаються у різноманітних відділах, від квітів до канцелярії. З’єднавши скотчем дві таки палички, закріпивши на одному з кінців канцелярську скріпку та обмотавши її тим же скотчем ми отримаємо чудову довгу та зручну лопаточку.

Якщо ви використовуєте зовнішні фільтри, доволі зручною річчю для прочищання його трубок є спеціальні щітки, які продаються у зоомагазинах.

Ножиці
. Річ не обов’язкова, але зручна, якщо ви хочете безболісно відрізати якийсь листочок від рослини. Звичайно, можна просто відщіпати листя пальцями та нігтями, але так ви можете травмувати рослину. Окрім цього, ножиці можна використовувати і для інших дрібних цілей, як обрізання трубок, ліски чи чого ще – ніколи не знаєш, що тобі потрібно буде завтра. То, чому б не завести спеціальні ножиці для акваріуму.

Трубки та відра. Окрім сифону, на екстрений випадок швидкого зливу води треба мати широку трубку зручної довжини. Нічого більше про трубки знати не треба, хоча вони і бувають різними по матеріалу, кольору та технології виробництва. Головне, щоб вони були зручними вам по своїй гнучкості.

Відра зручно використовувати пластикові (їх легше мити та вони не дряпають підлоги) з мітками літрів.

Для відстоювання чи зливу великої кількості води найкраще підходять багато-літрові бутилі з кришками, які продаються будь-якого літражу у сантехнічних магазинах.

Сачки. Якщо риба захворіла чи померла, її треба забрати з акваріуму. Крім того, після регулярного прибирання часто плавають дрібні листочки та гілочки, які теж треба прибирати. Тож сачок мати необхідно всім. Краще два: великий і маленький. Маленьким легко залізти у важко досяжні місця та банки, великим легше ловити, збирати плаваюче листа та зайвих равликів зі стінки. На ринку сачків море і коштують вони копійки. Перевагу краще віддати темним, а особливо, темно-зеленим сачкам, – їх риба боїться менше й може навіть ховатися у них, що нам тільки й треба. Існують спеціальні сачки для креветок, але, на мою думку, вони занадто малі та незручні. Це вже вирішувати вам.

Резервуари та відсадники. Їх теж треба мати, і обов’язково. Хоча б один, а краще два окремих маленьких акваріуми на 2-10 літрів. Це потрібно для того, щоб куплена вами риба чи рослина проходила карантин перед опусканням до акваріуму. Також там можна проводити лікування хворої риби, відсадження на період нересту, тощо. Краще, щоб один з них був готовим до запуску акваріумом, з ґрунтом, невибагливими рослинами, лампою та фільтром з аерацією. Так, одного прекрасного дня, ви побачите, що перетворили його на наноакваріум. :)

Медична капельниця є дуже корисною якщо ви хочете плавно переводити рибу чи креветок на акваріумну воду змішуючи її з тою, у якій вони приїхали у пропорції 2 до 1 (2 частини акваріумної води на 1 одну тої, в якій приїхали; тобто якщо у вас риба знаходиться у 500мл води то треба, щоб вкінці переливання її стало 1,5Л). Такі дії призводять до кращого виживання та звикання прибульців до свого нового помешкання.

Акваріумна хімія. Якщо у вас декілька акваріумів і ви дуже сильно піклуєтеся їх здоров’ям і вже морально, матеріально та знаннями готові до цього етапу – варто купити хімічні тести води. Але знайте, що влізши у цю тему, наприклад, тільки з тестами на кислотність і жорсткість, ви рано чи пізно захочете більшого. Дешевше одразу вкластися у готовий набір якоїсь фірми. Так ви отримаєте одразу й усі основні необхідні реагенти, зручний кейс для їх тримання та зручні інструменти. Якщо ж вам це задорого, скиньтеся з сусідом чи близьким знайомим. Пізніше ви можете докупати окремо реагенти, які потрібні частіше. Якщо ж вам все ж таки шкода грошей на повний набір, або вас повністю задовольняють декілька тестів – тримайте усі реагенти та обладнання у закритих вакуумних судках. Уся ця хімія дуже токсична і половина з неї – справжня і дуже сильна отрута.

Інші дрібниці. Хочете ви чи ні, але дрібниці будуть у вас завжди, і це добре, не треба намагатися позбавитися їх. Тільки нехай не валяються по всій шухлядці, а спокійно собі лежать у коробці чи кульку. Різноманітні присоски, годувалки, сітки, запасні частини до акваріумної техніки, трубки та перехідники, клапани та краники, ліска та скотч, силіконовий клей та суперклей – усе це не потребує зайвого зосередження на них уваги, але завжди може знадобитися.

Зберігання акваріумного приладдя:
Акваріум, сам по собі, це лише верхівка айсбергу речей, невідривно пов’язаних з ним. Тому, обираючи місце для акваріуму, не можна обходити стороною питання розміщення усього приладдя. Ось основні правила, яких треба дотримуватися:
- Усе приладдя повинно зберігатися в одному й тому ж місці поруч з акваріумом й усе разом, щоб не бігати по кімнаті/квартирі/будинку шукаючи необхідне.
- Місце повинно бути сухим, закритим від пилу та сонячних променів, для запобігання вицвітання, псування та запилення речей.
- Поряд не повинно бути ніякої хімії, як то миючі засоби, отрута для мишей і т.п. – усе, що потрапляє на приладдя легко опиняється у вашому акваріумі.
- Усе повинно бути естетичним. Якщо ваш акваріум не лабораторно-дослідницький центр, – має бути певна гармонія та естетика. Кабелі, трубки та пляшечки з усіх боків просто не припустимі. Найкраще тримати усе у тумбі під акваріумом, а якщо її немає, то є сенс задуматися про її купівлю, а до того часу тримати речі хоча б у коробках.
- Внутрішній порядок це те, за що ви пізніше скажете собі спасибі. Усе повинно зручно лежати на своїх місцях, щоб витягнення трубки не тягнуло за собою ще пів тумбочки. Трубки краще скручувати у кільця, найбільш популярні речі класти ближче, тощо.
- Токсичні і небезпечні речі, як тести для води чи ртутні термометри, краще тримати у окремих вакуумних кейсах.

Використання акваріумного приладдя:
Не використовуйте акваріумне обладнання для інших цілей окрім акваріуму. Тобто, якщо це відро для акваріуму, то не можна з ним же мити підлогу. Також, після кожного використання, перед тим як перейти до наступного акваріуму, якщо у вас їх декілька, добре промийте мочалку водою. А краще майте індивідуальний інструментарій для кожного акваріуму.

Перед усіма махінаціями, продумайте що ви будете робити. Не пхайте нічого зайвий раз у акваріум, а особливо свої руки. На руках існує безліч мікробів, хімії та інших небезпечних речовин для риб. Перед усіма процедурами мийте руки милом по лікоть чи вище (в залежності від того як глибоко треба лізти), а потім ретельно змивайте мило.

Перед використанням приладдя дуже важливо переконатися у його чистоті та безпечності, та навіть кріпленнях. Грубо кажучи, якщо у сачка ручка від’єднується, то треба перевірити чи вона закріплена, щоб потім не лазити зайвий раз по акваріумному дну руками у пошуках деталі, що впала.

Після використання обладнання найкраще його промити під краном та дати висохнути. Після цього, слідкуючи, щоб ніякий бруд і пил не потрапили на нього, заховайте на своє місце.

Сподіваюся інформація не була вам зайвою. Усього найкращого та довгих років радості від вашого акваріуму.

Юрій Терещенко, спеціально до конкурсу "Аквариумистика 2009".
Я понимаю,что сайт украинский, я только русский знаю на "отлично", но сайт замечательный.
макропод
Дата: 23.01.2011 Комментарий: 7
Нужная статья.
Doc
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 6
ыыыы )))) спасибо за перевод моего поста уважаемый!
Добрый
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 5
Предыдущий пост: "Отличная статья! Спасибо". Ставил Добрый. Пользуйтесь гуглом с осторожностью :)
А коментарии лутше осталяйте на форуме: http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?showtopic=3218
mrMad-Cat
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 4
Отличная статья! Спасибо!
Добрый
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 3
Обсуждение статьи на форуме: http://www.aquafanat.com.ua/forum/index.php?showtopic=3218
mrMad-Cat
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 2
Спасибо, Юра! Ты прям как ходячий справочник))
cimonatick
Дата: 09.12.2009 Комментарий: 1
Вы не можете отправить комментарий анонимно, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.