
Статьи
|
Натуралістика Галичини: Максиміліан Сила-Новицький
Журналист: cimonatick Дата: 26.01.2010 Прочитано: 5353

Народився Максиміліан Сила-Новицький 9-го жовтня 1826 року у селі Яблуневі Коломийського повіту (тепер Косівський район Івано-Франківської області) у родині дрібного зубожілого шляхтича Фелікса Новицького, що був лісничим панських лісів Яблунева. Дитинство Максиміліана проходило в його рідному селі, де він закінчив початкову школу, і батьки відправили його на навчання до Львова в Академічну Ґімназію, яку він успішно закінчив у 1846 році. Наступні два роки він вивчає додатковий курс філософії і у 1848 році вступає на юридичний факультет Львівського Університету. Проте, Максиміліан Новицький змушений був перервати своє навчання, оскільки підпав під переслідування австрійської влади за участь у маніфестаціях, що розгорілися в часи Весни Народів.
Новицький поспішно покидає Львів, утікаючи у м. Броди, що на Тернопіллі, де вчителював у місцевій школі, але обставини змусили його покинути Броди і перебратися до невеликого села Плотичі. Саме в Бродах у нього з’явилась схильність до природничих наук, власне зацікавив його цим місцевий лікар Й. Деккер, який колекціонував гербарії. А вже у Плотичах Максиміліан Новицький активно збирав гербарії для навколишніх сільських шкіл і зацікавився ентомологією. Свої натуралістичні студії в наукове русло він спрямував завдяки колекціям і науковій літературі Тернопільської Ґімназії, якими він в значній мірі скористався. Немаючи можливості поновити навчання в Університеті, він у 1850 році складає іспит на вчителя молодших класів і продовжує вчителювати.
Згодом, у 1852 році, Галицька шкільна влада переводить його до Самбірської Ґімназії, що на Львівщині. Робота в ґімназії дала можливість Максиміліану Силі-Новицькому активніше займатися науковими дослідженнями, а близькість до Львова – активну співпрацю з відомим меценатом і філантропом Володимиром Дідушицьким та його музеєм (Музей імені Дідушицьких). Завдяки сприянню останнього, у 1854 році у Львові він складає нижчий, а у 1857 вже у Відні складає вищий іспит педагогічний із природничих наук, завдяки чому одержує право у 1858 році перейти на викладацьку роботу до своєї рідної Львівської Академічної Ґімназії. Саме тут Максиміліан Новицький дуже активно розпочинає займатися ентомологією, видаючи в 1860 році каталог метеликів Східної Галичини. За часів вчителювання у Львові, здійснює цілу низку експедицій і туристичних походів по Карпатах, Покуттю, Поділлю та Передкарпатті, цікавився спелеологією та ґеологією. Маючи хороший фактичний матеріал з ентомології, він готує та захищає в 1863 році дисертацію доктора філософії у Львівському Університеті, й одержує запрошення очолити кафедру зоології у Яґелонському Університеті у Кракові.
У Кракові Максиміліан Новицький одружується із сестрою відомого правника, а згодом ректора Яґелонського Університету Франциска Каспарика, Антоніною, з якою у нього було шестеро дітей – два сини: Франциск Генрік (відомий польський політичний діяч і поет) та Владислав, і чотири доньки: Кароліна, Яніна, Ванда і Ядвіґа.
У 1865 році у Львові він публікує наступну свою працю Метелики Галичини, а в 1868 переліки татранських метеликів. Саме за зборами Максиміліана Новицького в басейні Черемошу, де він знайшов Аполлона, в сучасній Червоній книзі України і вказується поширення цього рідкісного і вимираючого метелика. В цьому часі активно працює над підручником із зоології для шкіл та ґімназій, який виходить в трьох томах: “Ссавці”, “Птахи, плазуни і риби”, “Безхребетні” (1868-1869), в цьому підручнику вперше матеріал подавався згідно теорії еволюції Чарльза Дарвіна. Окрім підручника зоології Максиміліан Новицький видав кілька моноґрафій присвячених Бабакам, Косулям, Рибам Дніста і Пруту та ін.
Максиміліан Сила-Новицький був членом Краківського Наукового Товариства, яке пізніше (1872 р.) перетворилося в Академію Наук і Письма. Він активно пропагував охорону природи, у зв’язку з чим виступив зі зверненням до Галицького Сейму в 1868 році про охорону бабаків і косуль у Татрах. Сейм підтримав Новицького і видав перший у Світі акт про охорону тварин, що вступив у дію із середини 1869 року. На честь прийняття закону, Новицький власним коштом встановив залізний хрест на Ваксмундській Поляні в Татрах (1373 м над морем). А уже в 1873 році разом зі сподвижниками розпочав роботу над статутом Галицького Татранського Товариства, яке згодом перейменоване у Татранське Товариство. З його ініціативи й під патронатом Татранськго Товариства засновується Природничий музей в Кузніцах (Польща), а згодом переноситься в Круповки (Польща), але пожежа 1900 року вщент знищила усі колекції.

Помер Максиміліан Сила-Новицький 30 жовтня 1890 року у віці 64-х років у Кракові.
Світлій пам’яті вченого і натураліста, у 1898 році, в Кракові над Віслою, було встановлено обеліск, а в 1971 році в Музеї Рільництва в Шреняві (Польща) бронзове погруддя. За клопотанням польської діаспори Покуття та Станіславова (Івано-Франківська), у 2005 році в рідному селі Новицького – Яблуневі, встановлено пам’ятний знак у 115 роковини від смерті, з написом українською та польською мовами: “Максиміліан Сила-Новицький 1826-1890, зоолог, ентомолог, іхтіолог, професор Яґелонського Університету, уродженець Яблунева. Від мешканців Покуття та родичів у краї. Н.Е. 2005“.
Автор: Андрій М. Заморока.
Підготувала та розташувала: Наталія Ніколенко.
Дополнительно по данной категории
![]() | 26.04.2010 - История украинской аквариумистики. Итоговая статья. |
![]() | 04.04.2010 - Шелюжко Лев - отец украинской аквариумистики. |
![]() | 02.04.2010 - Выставки в Харькове, 70-80 гг. |
![]() | 12.03.2010 - Праздник аквариумистов в Чернигове. |
![]() | 10.03.2010 - Аквариумисты Украины объединились. |
![]() | 03.02.2010 - Первый конкурс гуппи в Киеве, 1983 год |
![]() | 30.01.2010 - Старейший киевский аквариумист |
Нет комментариев. Почему бы Вам не оставить свой?
Вы не можете отправить комментарий анонимно, пожалуйста войдите или зарегистрируйтесь.